• 0332 345 42 33
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • 08.00 - 18.00

ESP Filtre Sistemleri

ESP bir hava filtreleme sistemidir. Toz parçacıklarından kurtulmak için elektrostatik akımın kullanıldığı bir hava filtreleme sistemidir. Havayı iyonize ederek toz parçalarından kurtulmak için kullanılır. ESP gaz ve havayı ayırmak için gerekli olan bir sistemdir. Böylelikle biyokütlelerin olduğu proseslerde temiz hava için ESP sistemler vazgeçilmezdir. Sağlayacağımız ESP sistemlerin verimlilik oranı %99’dan fazladır.

Çalışma Prensibi

Şekil 1, bir elektrostatik çökelticinin çalışmasını göstermektedir. Toz parçacıkları (yeşil daireler) ile hava akımı (sağa dönük iki mavi okla temsil edilir), birkaç kilovolttan onlarca kilovolta kadar değişen negatif elektrik potansiyelinde şarj cihazı elektrotları (mavi dikey çubuklar) arasından geçer. Parçacıklar negatif olarak yüklenir (mavi daireler) ve daha sonra birkaç ila onlarca kilovoltluk pozitif elektrik potansiyeli olan toplayıcı plakalara (kırmızı kare levhalar) eklenir.

Şekil 2, şarj cihazı elektrotlarının altıgen toplayıcı plakaların merkezine yerleştirildiği pratik bir endüstriyel ESP'nin bir uygulamasını gösterir.

 Uygulamalar

ESP teknolojileri, kömür ve petrolle çalışan elektrik üreten tesisler, petrol rafinerileri, kâğıt hamuru fabrikaları ve atık yakma tesisleri dahil kimya endüstrileri gibi endüstri uygulamaları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çevresel izleme ve araştırma amaçları için mantarlar, bakteriler veya virüsler gibi biyolojik partikülleri örnekleyin. Tüketici hava filtreleme, ürünün taşınabilirlik, bakım kolaylığı için tasarlandığı ve 110 V ila 240 V şebeke (ev tipi AC) elektriğiyle çalışabildiği başka bir ESP uygulamasıdır.


© 2023 Tesakom. Tüm Hakları Saklıdır. Destekleyeni ve Güçlendireni QR YAZILIM