• 0332 345 42 33
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • 08.00 - 18.00
Çelik Proje

Çelik Proje

1875 yılından itibaren dövme çelik ve dökme çelik yapı malzemesi olarak kullanılmaya başlanmış. Çekme mukavemetinin de yüksek olduğu dövme ve dökme çelik ile daha büyük köprüler inşa edilebilmiştir. 20. yüzyılın başından itibaren elektrik fırınlarında, ham demirin arıtılması sağlanabilmiş böylece büyük miktarda dökme çelik üretimine geçilmiştir. Bununla birlikte 1890 yılından itibaren dövme çelik yerini tamamen dökme çeliğe bırakmıştır.

Dökme çeliğin kullanılmaya başlanmasıyla da modern çelik tekniği ortaya çıkmış ve bu alanda büyük ilerlemeler olmuştur. II. Dünya savaşından sonra özellikle Almanya ve diğer ülkelerde, modern çelik yapıların kullanımı hızla yaygınlaşmıştır.

Çelik ürünleri üretiminin fabrikada yapılaması nedeniyle, belirli bir denetimden geçtiği düşünülerek malzeme güvenlik katsayısı küçük alınır.

Mukavemeti diğer yapı malzemelerine göre çok yüksek olması sayesinde, elema boyutları ve dolayısıyla yapı öz ağırlığını hafifletir.

Elastisite modülünün büyük olması nedeniyle, eğilme rijitliğinin etkili olduğu elemanlarda ekonomik çözümler verir.

Prefabrik olması nedeniyle, inşaat süresi hızlıdır ve hava koşullarından etkilenmez.

Yapı elemanları kolay değiştirilebilir, takviye edilebilir ve gerektiğinde başka yerlerde kullanılabilir.

TESAKOM olarak tank, silo, bunker gibi depolama yapıları, tesis yapıları, boru hattı taşıyıcı sistemleri taleplerinizi, TBDY 2018, TS EN 1991, 2016 Çelik Yapılar Yönetmeliği’ne uygun olarak Sonlu Elemanlar Metodu (FEA) ile analiz ediyor, detay resimlerini çiziyoruz.

 


© 2023 Tesakom. Tüm Hakları Saklıdır. Destekleyeni ve Güçlendireni QR YAZILIM